3 maja 2013

SAY YES TO PARKA


Today I present to you my newest purchase- parka. I was preparing to buy it for a long time, I wasn't sure that parka which is associated With military style will suits me, I couldn't find something that I would like. But the biggest thing, I think, that stops me for buying it was my best, matching to everything, beige trench (I will present it to you in one of upcoming  Posts) . Of course, I liked parka coats but on everyone except myself. until I saw it in vero moda, I fell in love at the first sight. It,s simple, without sensless studs, spangles and other unfortune things. I complete it with simple leggins, tshirt with inscription And bag from showroom (fashion week) . To my mind, when I put on my trench, parka will be forgotten, but, What is strange, despite comments from members of my family that I look like I m going on turistic trip, I begin to feel comfortable in my parka 

Dzisiaj prezentuje wam mój najnowszy zakup-parkę. Długo zbierałam się do jej kupna, nie byłam pewna czy kojarzona z militarnym stylem do mnie pasuje, nie mogłam znaleźć takiej, która by mi się spodobała. Myślę jednak ze główną rzeczą która stawała mi na przeszkodzie był mój ukochany, pasujący do wszystkiego bezowy trencz (pokaże wam go w którymś z najbliższych postów) . Oczywiście parki bardzo mi się podobały, jednak na każdym innym tylko nie na mnie samej. Tak było do czasu kiedy wypatrzyłam ta na wieszaku w vero modzie, spodobała mi się ponieważ jest bardzo prosta, bez żadnych zbędnych ćwieków, cekinów i innych nieszczęść. Zestawiłam ja z prostymi leginsami, koszulka z napisem i torbą z Showroomu ( wspomnienie fashion weeku) . Myślę ze w momencie gdy założę mój nieśmiertelny trencz, parka odejdzie w zapomnienie, ale, o dziwo, na razie, mimo komentarzy rodziny ze wyglądam jakbym miała zaraz iść na wycieczkę turystyczna, zaczynam się w niej dobrze czuć :)

vero moda parka, Zara leggins, Zara tshirt, bershka ballerinas, showroom bag
photos: Ola Nowicka15 komentarzy:

 1. I like this outfit :) and you're lovely!
  NEW POST ON MY BLOG, let me know what you think about it!
  xxx

  Nelslicious

  OdpowiedzUsuń
 2. świetna luzacka stylizacja, idealna na wypad do miasta:) A.

  OdpowiedzUsuń
 3. I love parka and yes, it just hard to find the perfect one :-) yours looks amazing :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. This looks great and very practical too x

  http://closetdiamonds.blogspot.co.uk/

  OdpowiedzUsuń
 5. im visiting poland again this summer and im keen to find some cute items of clothing that maybe i wouldn't find in the uk. i visit katowice so i get to visit the silesia mall, can you recommend me some good shops for cute fashionable items? i'd really appreciate it if you could take the time to reply :)
  (could you reply on my page so i see it)
  thanks :D

  jasminepaigeblog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. I love Parka and also this colour is beautiful! Would you like to follow each other? http://ladeadellapparenza.blogspot.it/

  OdpowiedzUsuń
 7. Nice blog! And that outfit amazing! xx diya

  diyaax.bogspot.nl

  OdpowiedzUsuń
 8. LOVE your outfit! I'm looking for a parka as well!

  Please come check out my new post and let me know what you think :)
  XO everything-classy-and-fabulous.blogspot.com.au

  OdpowiedzUsuń
 9. love your style! followed you :) X

  http://gypsywardrobe.blogspot.com.au/

  OdpowiedzUsuń
 10. really nice outfit ! you look great :)
  what about follow each other?
  let me know :)
  have a nice day!
  xx
  veronica

  OdpowiedzUsuń
 11. you look amazing! randomly come across your blog and I love it! wanna follow each other via bloglovin, gfc and facebook?
  let me know!
  :*

  http://beautyrollercoaster.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. thank you so much dear for your sweet comment on my blog :) followed you back via gfc, bloglovin and lookbook.
  let's stay in touch!
  kisses

  OdpowiedzUsuń
 13. Gdzie kupie ta torbe plocienna z show room ?

  OdpowiedzUsuń