18 czerwca 2014

Something about my strange pink obsession.


Although recently I'd rather bet on comfort, sometimes come those days when on a  hundred percent I want to wear "girly" things. Then I just pull out the pink lace shirt, bag and rose bracelets. If I had other items of clothing in pink too I'm sure I would put it: D I wonder why, because every day  I'm not a big fan of laces, all pink and sweetness. I think there are two possibilities to explain my behavior: : The 1 - I started to discover my passion for pink when dyed my hair to blonde-probably all blondes have so : D The second possibility may be that as a little girl I didn't have a single Barbie doll, pink dress or long hair, and now ,somehow try to relieve it ,wearing at the age of 18 pink laces (and who can forbid me?) I hope that this is not a symptom of any mental illness, I think everyone has those days (I beg you say that there's something wrong not only with me) when wants to dress up in pink, listen to Lana del Rey (I fell in love with the newest album "Ultraviolence") and watch for the trilliard time romantic comedy starring Colin Firth and Hugh Grant :) and the next day jump in tracksuit!

Choć ostatnio raczej stawiam na wygodę, czasem przychodzą takie dni kiedy w stu procentach chcę się ubrać "dziewczeńsko" ( nie wiem czy jest takie słowo ale przyjmijmy, że tak). Wtedy właśnie wyciagam tę rózową koronkową koszulę, torebkę i rożowe branzoletki. Gdybym miała inne elementy garderoby różowe też z pewnością bym je założyła :D Zastanawiam się z czego to wynika, skoro na co dzień wielką miłośniczką koronek, wszystkiego rożowego i przesłodkiego nie jestem. Chyba są dwie możliwości na wytłumaczenie tego mojego zachowania: po 1- zamiłowanie do różu zaczęłam odkrywać, kiedy przefarbowałam włosy na blond -chyba wszystkie blondynki tak mają ;D Drugą możliwością może być to, że jako mała dziewczynka nie miałam ani jednej lalki Barbie, różowych sukieneczek ani długich włosów, i teraz jakoś staram się to odreagować nosząc w wieku 18 lat różowe koronki ( a kto mi zabroni) Mam nadzieję, że nie jest to objaw żadnej choroby psychicznej, myślę, że każdy ma takie dni ( błagam powiedzcie, że nie tylko ze mną jest coś nie tak) kiedy chce sie ubrać na różowo, posłuchać Lany del Rey ( Zakochałam się w całej płycie "Ultraviolence" ) i obejrzeć po raz tryliardowy komedię romantyczną z Colinem Firthem i Hugh Grantem :) A następnego dnia wskoczyć w dres!

vintage lace shirt, h&m skirt, bag, bracelets, shoes
photos: Agatka Bolesławska <321 komentarzy:

 1. nice:)) xx
  Bianka
  http://ruhamania.blogspot.hu/

  OdpowiedzUsuń
 2. So true thee some those days wher all we want us to be a girly girl
  I am a big fan if lace and that pastel shirt is a perfect girly piece,super elegant
  If it was avaliable, I would have hot it for sure
  Keep in touch
  www.beingbeautifulandpretty.com
  www.indianbeautydiary.com

  OdpowiedzUsuń
 3. WOW ale oryginalny look! Bardzo Ci ładnie w tym kolorku bluzki :)
  www.nathaliabajger.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. super:)) xx
  Bianka
  http://ruhamania.blogspot.hu/

  OdpowiedzUsuń
 5. Ślicznie wyglądasz. Bluzka , według mnie króluje w tym looku.
  może wspólna obserwacja ?
  mint-strawberry.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Great outfit dear!

  XX
  http://floortjeloves.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 8. You look gorgeous dear and I am unable to control my emotions ;) I am drroling over your lace top, your handbag, bracelet and your nail paint!! All beauty :)
  Love
  Ritcha
  http://myfashionfootprints.com
  http://myglossyaffair.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja mam na to tylko jedno wytłumaczenie... kobieta zmienną jest :) hehe A kobieco nie tylko oznacza w szpilach i spódniczkach :) Świetnie wyglądasz, luz i wygoda przede wszystkim :)

  OdpowiedzUsuń
 10. I co usuwasz posty biedna dziewczynko XDDDDD

  OdpowiedzUsuń
 11. sweet blog!
  follow to follow?
  http://defishencia.blogspot.ru/

  OdpowiedzUsuń
 12. Your top is so lovely!

  http://callmenames.blogspot.co.uk/

  OdpowiedzUsuń
 13. Dear, I found your blog randomly and I’d like to say it’s fabulous! I really like your amazing photos & style! Everything is perfect!

  would you like to follow each other?
  will be happy if you'll find a minute to see my blog!

  www.dianacloudlet.com

  OdpowiedzUsuń
 14. nice look, the blouse and the color is great too! I follow you and I invite you to know and follow my blog, you can find clothes and interesting looks, kisses :)

  http://Encimademiszapatos.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Blog jest fajny, widać że zrobiłaś duży postęp od założenia, jedynie mogłabyś poprawić nieco polską pisownię, wtedy na pewno milej by się go czytało :)

  OdpowiedzUsuń
 16. great views ! Follow you
  http://fashioneasily.blogspot.ru/

  OdpowiedzUsuń
 17. ale zacna świnka

  OdpowiedzUsuń